October 3, 2026 — 11:30 pm

Best Body Lotion in 2026: Top Picks by Skin Type

Best Body Lotion in 2026: Top Picks by Skin Type

The best body lotion for most people is CeraVe Moisturizing Cream: ceramides, hyaluronic acid, no fragrance, and a National Eczema Association Seal of Acceptance, at about $17.99 for a 16 fl oz pump. If your skin is rough and bumpy rather than dry, an exfoliating lotion like AmLactin (12% lactic acid) does more. If you just want cheap soft skin, Nivea Essentially Enriched works out to $0.34 an ounce.

Below are picks by skin type with real price-per-ounce math. Prices were checked at Target in August 2026 and shift constantly, so treat the per-ounce figure as the useful number.

Quick answer: our top picks by need

  • Best overall: CeraVe Moisturizing Cream, 16 fl oz, $17.99 ($1.12/oz)
  • Very dry, cracked skin: Eucerin Advanced Repair, 16.9 fl oz, $12.99 ($0.77/oz)
  • Sensitive skin: Vanicream Moisturizing Cream, 16 oz, $14.39 ($0.90/oz)
  • Cheapest everyday: Nivea Essentially Enriched, 33.8 fl oz, $11.49 ($0.34/oz)
  • Keratosis pilaris: AmLactin Daily Nourish, 14.1 oz, $15.99 ($1.13/oz)
  • Crepey skin: Naturium Skin-Renewing Retinol Body Lotion, 8 fl oz, $25.99 ($3.25/oz)
  • Splurge: Nécessaire The Body Lotion, 200 ml, $30 (2.5% niacinamide, NEA Seal)

How to choose a body lotion by skin type

Every moisturizer works through three mechanisms. Once you can spot which one a bottle leans on, the drugstore wall collapses into about five real choices.

Humectants, emollients and occlusives

Humectants pull water into the outer skin layer: glycerin, hyaluronic acid, urea, lactic acid, sodium PCA. They plump skin fast, but in dry air they lose that water to the room unless something seals it in.

Emollients fill the gaps between skin cells so the surface feels smooth rather than scratchy: shea butter, squalane, jojoba oil, cetearyl alcohol, ceramides, cholesterol.

Occlusives form a film that slows evaporation. Petrolatum is the strongest, cutting surface water loss by well over 90%; dimethicone, mineral oil, lanolin and beeswax are the others. This is why plain petroleum jelly beats expensive creams on cracked heels, and why it feels awful on your arms in July.

A good body lotion has all three. CeraVe Daily Moisturizing Lotion runs glycerin and hyaluronic acid, ceramides 1, 3 and 6-II, and dimethicone. That combination, not anything exotic, is why it keeps showing up on dermatologist lists.

Ceramides and the skin barrier

Your outer skin layer works like a brick wall: cells are the bricks, a lipid mortar holds them together, and that mortar is roughly 50% ceramides. In eczema and chronically dry skin, ceramide levels measurably drop, the mortar gets leaky, water escapes and irritants get in. That is the mechanism behind itchy winter skin.

Ceramide lotions replace the missing lipid instead of just coating the surface, and the ratio matters more than the dose — which is why a $13 drugstore bottle can perform like a $60 one. CeraVe and Eucerin Advanced Repair are the reliable cheap options.

Lotion vs cream vs body butter vs ointment

The categories are not marketing. They describe how much water is in the formula, and that determines both how it feels and how well it holds moisture in.

  • Lotion: mostly water, absorbs in seconds, weakest barrier. Right for normal skin, humid months, and dressing straight after a shower.
  • Cream: roughly half water, half oil, in a tub or thick pump. Noticeably better on dry skin, and the default for winter and most eczema-prone bodies.
  • Body butter: butters and oils with little or no water. Excellent as a sealer over damp skin, poor as a standalone hydrator — there is no water in it to deliver.
  • Ointment: petrolatum or lanolin, no water, greasy. Reserve it for cracked heels, knuckles and eczema flares, ideally overnight under socks or cotton sleeves.

The American Academy of Dermatology recommends creams or ointments over lotions for dry skin, and names jojoba oil, dimethicone, glycerin, hyaluronic acid, lactic acid, lanolin, mineral oil, petrolatum and shea butter as ingredients to look for (AAD, tips for relieving dry skin).

Best for very dry, cracked or eczema-prone skin

CeraVe Moisturizing Cream — 16 fl oz pump, $17.99 ($1.12/oz). Three ceramides plus hyaluronic acid in a genuinely thick base, fragrance-free, and it carries the National Eczema Association Seal of Acceptance. Smaller jars run $5.99 to $15.99, with per-ounce cost dropping sharply as you size up.

Eucerin Advanced Repair Body Lotion — 16.9 fl oz, $12.99 ($0.77/oz). The most interesting drugstore formula here: 5% urea alongside ceramide and natural moisturizing factors. Urea at that level hydrates and gently loosens dead surface cells, so it softens flaky shins in a way plain glycerin lotions do not. Fragrance-free.

Cetaphil Restoraderm Soothing Eczema Lotion — 16 fl oz, recently $9.89 down from $13.19 ($0.62/oz). Ceramides and filaggrin support for eczema-prone skin, and the cheapest per ounce in this category.

La Roche-Posay Lipikar Daily Repair — 13.52 fl oz, $22.99 ($1.70/oz). Shea butter plus niacinamide. The Lipikar AP+M Triple Repair cream ($11.49–$21.99 by size) is the version dermatologists hand out for atopic skin.

Best for sensitive and fragrance-free needs

Vanicream Moisturizing Cream — 16 oz pump, $14.39 ($0.90/oz). The shortest useful ingredient list in mainstream skincare: no fragrance, dyes, lanolin, parabens or formaldehyde releasers. If you have reacted to several lotions and cannot work out which ingredient did it, this is the reset button.

Cetaphil Moisturizing Lotion — 16 fl oz, about $13.49 ($0.84/oz), or $25.64 for the two-pack ($0.80/oz). Light, fragrance-free, unremarkable in the best way.

Aveeno Daily Moisturizing Lotion, fragrance-free — 33 fl oz, $16.99 ($0.51/oz). Colloidal oatmeal is an FDA-recognized skin protectant, and the giant pump bottle is the best fragrance-free value here.

The NEA Seal of Acceptance is a useful shortcut

If you do not want to read ingredient lists, look for the National Eczema Association Seal of Acceptance on the box. Manufacturers submit full formulas and irritancy data, and products containing known contact irritants and sensitizers do not qualify. It is not a guarantee your skin will tolerate something, but it screens out the obvious problems. CeraVe, Vanicream, Aveeno, Cetaphil Restoraderm, Eucerin and Nécessaire all carry it on at least some products.

Best for normal, everyday and fast-absorbing use

Nivea Essentially Enriched — 33.8 fl oz, $11.49 ($0.34/oz); 16.9 fl oz, $6.79 ($0.40/oz). The cheapest per ounce here by a wide margin. It is fragranced, so skip it if you are reactive, but for arms and legs on normal skin it is hard to argue with a third of a dollar an ounce.

Gold Bond Healing Aloe (24 oz, $12.99, $0.54/oz) is thick enough to matter and cheap enough that you will use it generously. Aveeno Sheer Hydration (18 fl oz, $9.99, $0.56/oz) is the genuinely fast-absorbing one — keep it by the door if you moisturize before dressing.

CeraVe Daily Moisturizing Lotion — 12 fl oz pump, $14.99 ($1.25/oz). The lighter sibling of the cream, same ceramide backbone. Size up: a two-pack of 16 oz bottles works out to $1.01/oz.

Best for rough, bumpy skin and keratosis pilaris

Those small rough bumps on the backs of your upper arms are keratosis pilaris — keratin plugging hair follicles. Plain moisturizer softens the surrounding skin but does not clear the plugs. You need a chemical exfoliant, daily, for six to eight weeks before judging results.

AmLactin Daily Nourish — 14.1 oz pump, $15.99 ($1.13/oz). 12% lactic acid, an alpha hydroxy acid that dissolves the bonds between dead cells and acts as a humectant, which is why it beats a scrub. Start every other day. Step up to the 15% Intensive Healing cream (12 oz, $21.99) if 12% plateaus.

CeraVe SA Body Lotion — 8 fl oz, $17.89 ($2.24/oz), or the 12 oz SA Cream at $19.99 ($1.67/oz). Salicylic acid is oil-soluble, so it gets into the follicle itself, and the ceramides offset the drying. The better pick if lactic acid stings you.

Eucerin Intensive Repair — 16.9 fl oz, $14.19 ($0.84/oz) — pairs urea with alpha hydroxy acid, and the fragrance-free Roughness Relief Cream (16 oz, $19.99) is the thicker version. Naturium The Smoother (8 fl oz, $17.99) uses glycolic acid, the smallest and most aggressive AHA: effective, most likely to irritate.

Percentages worth knowing: urea acts as a humectant at 2–10% and starts dissolving thickened skin above roughly 10%, with 20–40% reserved for calluses and heels. Lactic acid works at 5–12% daily.

Best for aging, crepey or firming goals

Naturium Skin-Renewing Retinol Body Lotion — 8 fl oz, $25.99 ($3.25/oz). Retinol increases collagen production and cell turnover, the only ingredient class here with real evidence behind the firming claim. Use it at night, start twice weekly, expect three to six months before crepey arms visibly change.

Nécessaire The Body Lotion — 200 ml (6.8 fl oz), $30; also 450 ml at $52 and 70 ml at $15. 2.5% niacinamide plus peptides, fragrance-free or Santal, with the NEA seal. Niacinamide is the most reliably useful non-retinoid active: it supports ceramide production, calms redness and evens tone.

Gold Bond Age Renew Tight & Firm (8 oz, recently $10.07) and Cetaphil Hydrating & Skin Firming (16 fl oz, $12.29) are the value options: well-made hydrating lotions that temporarily improve the look of crepiness. Not nothing, but not retinol.

Sol de Janeiro Brazilian Bum Bum Cream — 240 ml, $48; 75 ml, $24; refill, $44. Cupuaçu butter, squalane and açaí oil in a heavily fragranced base. Buy it because you like the smell, not because guaraná firms anything. At $6/oz it costs fifteen times what the Nivea does.

Comparison table

Product Best for Key actives Size Price (per oz)
CeraVe Moisturizing Cream Overall / dry skin Ceramides 1, 3, 6-II, hyaluronic acid 16 fl oz $17.99 ($1.12)
Eucerin Advanced Repair Very dry, flaky skin 5% urea, ceramide, NMF 16.9 fl oz $12.99 ($0.77)
Vanicream Moisturizing Cream Sensitive / reactive skin Glycerin, petrolatum, sorbitol 16 oz $14.39 ($0.90)
Cetaphil Restoraderm Eczema-prone, budget Ceramides, filaggrin support 16 fl oz $9.89 ($0.62)
Aveeno Daily Moisturizing (FF) Value fragrance-free Colloidal oatmeal, dimethicone 33 fl oz $16.99 ($0.51)
Nivea Essentially Enriched Cheapest everyday Glycerin, mineral oil 33.8 fl oz $11.49 ($0.34)
Gold Bond Healing Aloe Large-size everyday Aloe, glycerin, dimethicone 24 oz $12.99 ($0.54)
AmLactin Daily Nourish Keratosis pilaris 12% lactic acid 14.1 oz $15.99 ($1.13)
CeraVe SA Body Lotion Rough, bumpy skin Salicylic acid, urea, ceramides 8 fl oz $17.89 ($2.24)
Naturium Retinol Body Lotion Crepey skin Retinol 8 fl oz $25.99 ($3.25)
Nécessaire The Body Lotion Splurge / tone 2.5% niacinamide, peptides 200 ml $30.00 ($4.41)
Sol de Janeiro Bum Bum Cream Scent and texture Cupuaçu butter, squalane 240 ml $48.00 ($6.00)

Ingredients sensitive skin should approach carefully

Fragrance is the most common cause of cosmetic contact dermatitis, and a label can legally hide dozens of compounds behind the single word “fragrance” or “parfum.” Note too that “unscented” is not “fragrance-free” — unscented products often contain masking fragrance to cover raw-ingredient odor, which is why the AAD says to choose fragrance-free.

Essential oils get a pass they have not earned. Limonene, linalool, geraniol and eugenol are among the most frequent positive results on dermatology patch tests, and they oxidize in the bottle into more sensitizing forms. Lavender, tea tree and citrus are common culprits. Botanical does not mean gentle — the same caution applies to plant oils on the face.

Two more: menthol and camphor feel cooling but sting broken skin, and high-percentage AHAs on freshly shaved legs will talk you out of exfoliating lotions forever. Shave at night, exfoliate in the morning.

How to apply body lotion so it actually works

The three-minute rule. Apply while skin is still damp, within about three minutes of stepping out of the shower. Water does the hydrating; the lotion’s job is to keep it there. The AAD phrases it as applying “when your skin is still damp.” Pat with a towel, do not rub dry.

Shower shorter and cooler. The AAD recommends limiting baths and showers to five to ten minutes with warm rather than hot water. Long hot showers strip the lipids you then pay to replace.

Use more than you think. A full-body application takes roughly a shot glass, about 1 fl oz, so a 16.9 oz bottle lasts about two and a half weeks. That is why per-ounce cost matters more than sticker price.

Switch seasonally. Cold air holds little moisture and indoor heating drops humidity further, so most people should move from lotion to cream around November and back in spring. Running two products is normal. Static, frizz and flyaway hair spike in the same weeks for the same reason.

Layer if you are very dry. Lotion on damp skin, then an occlusive over heels, elbows and shins.

SPF in body lotion, and why it is usually the wrong buy

SPF is tested at 2 mg/cm², and nobody applies body lotion that thickly, so you get a fraction of the labeled protection. Most SPF lotions are also only SPF 15, below the SPF 30 minimum the AAD recommends. Use a dedicated body sunscreen outdoors and plain moisturizer otherwise. If you need one for your face and break out easily, our guide to the best sunscreens for oily skin covers formulas that do not feel greasy.

Pregnancy-safe choices

Skip retinol and retinoid body products entirely while pregnant or trying to conceive. Oral retinoids are established teratogens, and although topical absorption is low, dermatologists advise avoiding them because the risk is severe and the benefit cosmetic. Leave-on salicylic acid over large areas is generally advised against too, though a face wash is fine.

Everything else here — ceramides, glycerin, hyaluronic acid, niacinamide, shea butter, petrolatum, colloidal oatmeal, urea and lactic acid — is considered safe topically. CeraVe Moisturizing Cream, Vanicream and Eucerin Advanced Repair are reasonable defaults. Run anything uncertain past your OB, not a forum.

Eczema and psoriasis: where lotion stops and treatment starts

Moisturizer is genuine therapy for eczema: consistent daily emollient use reduces flare frequency and steroid requirement. But it is maintenance, not treatment. Lotion will not clear an active flare, and no drugstore cream treats psoriasis, an immune-mediated disease needing prescription topicals, phototherapy or systemic drugs.

See a board-certified dermatologist if dry skin does not improve after two to four weeks of daily moisturizing, skin is cracked or bleeding, itching keeps you awake, patches are thick, silvery or sharply bordered, or there is oozing, crusting or spreading redness suggesting infection. The AAD notes persistent dry skin can signal atopic dermatitis, psoriasis or kidney disease, and needs a diagnosis rather than a better lotion.

Frequently asked questions

What is the single best body lotion?

CeraVe Moisturizing Cream, at about $17.99 for 16 fl oz, is the best default. It contains ceramides, hyaluronic acid and dimethicone, has no fragrance, and carries the National Eczema Association Seal of Acceptance. If your skin is rough and bumpy rather than simply dry, an exfoliating lactic acid lotion like AmLactin will do more for you.

How often should I apply body lotion?

Once daily minimum, ideally within three minutes of showering while skin is still damp. Very dry or eczema-prone skin benefits from twice daily. Reapply to hands after every wash. A full-body application uses about one fluid ounce, roughly a shot glass — most people under-apply by half.

What percentage of urea or lactic acid do I need for keratosis pilaris?

Lactic acid at 12% is the standard starting point, stepping up to 15% if results plateau after eight weeks. Urea acts as a humectant at 2–10% and starts dissolving thickened skin above about 10%. Apply daily and give it six to eight weeks; stopping resets the progress.

Can I use body lotion on my face?

Usually not a good idea. Body lotions are often fragranced and use heavier occlusives that can clog facial pores. The exceptions are the explicitly dual-purpose fragrance-free formulas — CeraVe Moisturizing Cream, Vanicream and Cetaphil are all labelled for face and body and are non-comedogenic.

Is fragrance-free or unscented better for sensitive skin?

Fragrance-free. “Unscented” products frequently contain masking fragrance to hide raw-ingredient odor, so they can still trigger contact dermatitis. Also treat essential oils as fragrance: limonene, linalool and geraniol are among the most common positive results on dermatology patch tests, despite being marketed as natural and gentle.

Do body lotions with SPF work?

Poorly, in practice. SPF is measured at an application thickness almost nobody uses for lotion, so real-world protection falls well short of the label, and most SPF moisturizers are only SPF 15 against the AAD’s SPF 30 minimum. Use a dedicated sunscreen for sun exposure and a plain moisturizer the rest of the time.

Which body lotions are safe during pregnancy?

Avoid retinol and retinoid body products entirely, and avoid leave-on salicylic acid over large areas. Ceramides, glycerin, hyaluronic acid, niacinamide, urea, lactic acid, colloidal oatmeal, shea butter and petrolatum are all considered safe topically. CeraVe Moisturizing Cream, Vanicream and Eucerin Advanced Repair are safe, effective defaults. Confirm anything uncertain with your OB.